Stolpersteine
Stará Ľubovňa nezabúda na obete holokaustu, v meste pribudli spomienkové kamene
V piatok 5. marca v Starej Ľubovni na námestí v podlubí pred galériou ceremoniálne inštalovali Kamene zmiznutých na pamiatku Anny Blayerovej a jej syna Eleméra, ktorí na tomto mieste žili. Na jar 1942 ich slovenskí a nemeckí fašisti násilne zadržali a deportovali do koncentračných táborov Treblinka a Majdanek, kde ich zavraždili. O ich príbehu toho ešte prinesieme viac.
Pietnu spomienku sprevádzal koncert kapely Mojše band. Podujatie priniesli organizátori festivalu UM UM, ktorý tiež sprítomnil minulosť židovskej komunity v meste v podobe Zvukovej mapy - tá viaže hudobné skladby na viaceré miesta v meste so židovskou minulosťou a takto ju pripomína.
Kurátorka festivalu UM UM Marika Smreková: "O tom, aký bol osud väčšiny Židov na Slovensku v čase holokaustu, je verejnosť informovaná omnoho viac ako o tom, ako naši spoluobčania žili, čo robili, ako bola naša multikultúrna spoločnosť prepojená, ako ju formovali, či ako sme sa navzájom kultúrne po stáročia obohacovali. Dnes v Starej Ľubovni Židia chýbajú a my si už nie sme schopní uvedomiť ich stopy, ktoré sú súčasťou našej kultúrnej identity.
Viac informácií o židovskej komunite v Starej Ľubovni, o troch rodinách, ktoré žili na námestí, o bývalej synagóge a mikve, či o takmer zabudnutom cintoríne Vám prezradí Zvuková mapa, ktorá je dostupná na prízemí Mestského úradu v Starej Ľubovni. Mapu s názvom Židia a Stará Ľubovňa sme začali vytvárať už počas 7. ročníka festivalu UM UM v lete 2018."
Pozrite si videoreportáž z podujatia na RTVS. Viac o Zvukovej mape nájdete tu.
—————————
Projekt ‘Malé príbehy pod ťarchou veľkých dejín’ je podporený z programu ACF - Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.
----- ------- -----
Deň vojnových veteránov v Banskej Bystrici (2019)
Pred 75 rokmi fašisti potlačili SNP, začali hľadať jeho podporovateľov po okolí Banskej Bystrice a väzniť ich. Keď sa väzenie naplnilo, 5.11.1944 ráno pred piatou odtiaľ doviezli niekoľko čiernych autobusov plných ľudí za dedinu Kremnička. Zastali blízko protitankových zákopov, ktoré predtým povstalci vybudovali na obranu, obrali väzňov o doklady a posledné hodnotné veci a po dvoch-troch ich viedli pod lesík k zákopu, kde ich chladnokrvne vraždili strelou do tyla.
O pár týždňov zas a potom znova a znova, až do oslobodenia mesta. Kremnička sa stala miestom, kde na Slovensku rukami fašistov zomrelo najviac ľudí, 747. Symbolom Kremničky je aj Alžbeta Fischerová, pretože bola popravená dva razy. Po skončení vraždenia v januárové ráno 1945 zašli niektorí odvážlivci z dediny na miesto popráv, kde našli vysilenú živú ženu, spoznali ju, ale nemohli ju vziať do obsadenej Kremničky. Po pár hodinách ju pri ceste objavila okoloidúca hliadka SS a druhý raz ju popravila.
V pondelok 11.11. o 11:11 sme im vzdali hold počas medzinárodného Dňa vojnových veteránov a uctili si dve rodiny obetí Kremničky:
11:11 | pietna spomienka pri čerstvo rekonštruovanom Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke
12:30 | ukladanie pamätných kameňov Stolpersteine pre Alžbetu Fischerovú a jej manžela Gejzu pri Dolnej 52
13:30 | inštalovanie Stolpersteinov pre rodinuu Szántóovcov pred domom na Rudlovskej ceste 21
Podujatie sme robili spolu s Mestom Banská Bystrica, ktoré podporujeme v snahe o ďalší rozvoj a ochranu okolia pamätníka v Kremničke.
Podporené grantovým programom Active citizens fund
Čo to má spoločné so mnou?
V sobotu 12. 10. 2019 sme sa podieľali na podujatí, pri ktorom najprv o 14:00 spisovateľ Michal Hvorecký v Dome Albrechtovcov privítal vzácneho hosťa zo Švajčiarska Sachu Bathyányho pri krste jeho rovnomennej knihy. Potom o 15:30 sme spravili komentovanú prehliadku ulicami Bratislavy po stopách obetí fašistov. Pristavili sme sa pri ich domoch, ktoré sú označené zlatistými tabuľkami v chodníku – pamätníčkami Stolpersteine. Rozpovedali sme ich príbehy a prechádzku zavŕšili pri Úrade vlády.
Tam bol o 16:00 uložený Stolperstein pre vlastenca Jána Országha, ktorého zavraždili v koncentračnom tábore Mauthausen. Že neviete, kto bol Ján Országh? Na príbeh jeho rodiny sme takmer zabudli, ale Michal Hvorecký o ňom napísal pár zaujímavých slov, ktoré nám občerstvia pamäť. Iniciatíva vzišla z výskumu Michala Budaja z Neziskovej organizácie pre komunitný rozvoj a nadväzuje na výstavu Országhovci – príbeh zabudnutej elity, ktorá sa v júli 2019 konala v Poľskom inštitúte v Bratislave.
Podujatie vzniklo ako súčasť Medzinárodný filmový festival Jeden svet 2019. Bolo finančne podporené mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto a programom Active Citizens Fund.
Podporené grantovým programom Active citizens fund
----- ------- -----
Autor projektu, nemecký umelec Gunter Demnig, inštaloval v roku 2018 kamene Stolpersteine na týchto miestach:
12. augusta
14:00 – Poprad, park pred železničnou stanicou (na chodníku neďaleko pamätníka padlým hrdinom osloboditeľom v 2. sv. vojne)
13. augusta
13:00 – Dunajská Streda, oproti Mestskému úradu na Hlavnej ulici
17:00 – Bratislava, Paulínyho 1 (vedľa hotela Carlton) – podujatie na facebooku
----- ------- -----
O projekte
Kamene Stolpersteine pripomínajú a ctia pamiatky obetí nacistov, ktorými boli Židia, Rómovia, odbojári, politickí protivníci aj iní. Stolperstein (z nemeckého „kameň na zakopnutie“) je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného, okoloidúcim nenásilne pripomína zločin a miestnu históriu a dotvára verejný priestor. Na kameni s mosadznou tabuľkou (10x10 cm) je uvedené meno obete, dátum narodenia a jej osud (zatknutie, deportácia či miesto zavraždenia).
Pamätník vo verejnom priestore na zemi zahŕňa viacero symbolík – chodec naň natrafí každodenne pri bežnom pohybe po ulici, dáva možnosť stotožniť sa s obeťou a do budúcna varuje pred opakovaním zločinu, okoloidúci sa pohľadom na kameň na zem symbolicky klania pred obeťou.
Kamene vytvoril a začal ukladať nemecký umelec Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom v roku 1996. Dodnes bolo uložených okolo 80 000 kameňov v 25 krajinách po celej Európe – od Francúzska po Rusko a od Nórska po Grécko, na Slovensku sa každoročne ukladajú od roku 2012.
----- ------- -----
Na Slovensku
V septembri 2017 uložil Gunter Demnig pamätné kamene Stolpersteine na týchto miestach:
22. september
15:00 – Mlynica, č.d. 21
18:00 – Humenné, Kukorelliho 33
23. september
11:00 – Brezno, Námestie generála Štefánika 30
13:00 – Banská Bystrica, Horná 51 a 55 (Skuteckého vila)
16:00 – Prievidza, Námestie slobody 31 – program a podujatie na facebooku
24. september
od 14:00 – Bratislava, ul. Boženy Němcovej 2, Grösslingová 55 a Hlavné námestie 5 – program a podujatie na facebooku
25. september
11:00 – Pezinok, Radničné námestie 1
17:00 – Nitra, Kamenná 2
----- ------- -----
V roku 2016 sme dosiahli malé jubileum, Stolpersteine sa na Slovensku ukladali po piaty raz. Doteraz sme teda pomohli pri ukladaní 85 Stolpersteine v 15 mestách a obciach, v niektorých opakovane. Za každým z nich sa skrýva príbeh človeka. Prečítajte si viac:
JUBILEJNÉ PIATE UKLADANIE PAMÄTNÝCH KAMEŇOV STOLPERSTEINE NA SLOVENSKU PREBEHLO V AUGUSTE 2016
na týchto miestach:
14. 8. v Bratislave na rohu Gorkého 4 – rodina Rotterovcov, na Kapucínskej 7 – manželia Unreichovci, a na Palisádach pred domom s adresou Godrova 2 – rodina Weissfischovcov,
8. 8. v Banskej Bystrici na Dolnej 6
a vo Fiľakove na Hlavnej 23 a na Námestí padlých hrdinov,
7. 8. v Prievidzi na Námestí SNP 14 a Námestí slobody,
6. 8. v Smoleniciach na Obrancov mieru 43 a na Námestí SNP (pred Slovenskou sporiteľňou)
a v Piešťanoch na Winterovej 19.
----- ------- -----
STOLPERSTEINE SA NA SLOVENSKU UKLADALI PO 4. RAZ V AUGUSTE 2015
V piatok 7. 8. 2015
o 10:00 v Tornali na rohu Štúrovej a Hurbanovej ulice
a
o 16:00 v Brezne na ulici Československej armády pri tržnici.
V sobotu 8. 8. 2015
o 11:00 v Banskej Bystrici ako súčasť celodenného umeleckého podujatia ZLOČIN A ČLOVEK, na ktorom sme spolupracovali s ďalšími miestnymi aktivistami. Tu nájdete plagát s programom a tu udalosť na Facebooku. Tešíme sa na stretnutie.
A
o 16:00 v Dubovej (pri Modre) na Hlavnej 60
V nedeľu 9. 8. 2015 v Bratislave
14:00 - Štúrova 6 - rodina Rotterovcov
14:50 - Tolstého 9 - manželia Oesterreicherovci
15:30 - Klariská 7 - aktivistka Gizela "Gizi" Fleischmannová
16:00 - Po uložení posledného kameňa pre Gizi Fleischmannovú sa v blízkom kostole Klarisiek premietol film Rabínka (Anna Grusková, 2012) o tejto hrdinskej líderke.
Podujatím nás sprevádzal spisovateľ Michal Hvorecký a vystúpili na ňom ďalšie osobnosti spoločenského života Bratislavy a Slovenska. Vzniklo vďaka spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a podpore MČ Bratislava - Staré Mesto.
----- ------- -----
V septembri 2014 pokračoval projekt Stolpersteine na Slovensku ukladaním kameňov na 5 miestach:
Vo štvrtok 18. 9. 2014
v BANSKEJ BYSTRICI na Hornej 43 o 10:00
v RATKOVEJ na námestí o 14:00
v LUČENCI na ulici Martina Rázusa 95 o 17:00
V pondelok 22. 9. 2014
v BRATISLAVE
o 11:30 na Palackého 4 – rodina Mayerovcov
o 12:00 na Gorkého 11 – architekt Friedrich Weinwurm
o 13:00 na Hlbokej ceste 3 – rodina architekta Ignáca Vécseia
Počas ukladania kameňov predstavila arch. Henrieta Moravčíková známu dvojicu moderných funkcionalistických architektov Weinwurm+Vécsei a tiež svoju novú publikáciu Friedrich Weinwurm. Architekt/Architect.
v ČASTEJ na Hlavnej ulici č. 5 a 157 od 16:30
----- ------- -----
V júli 2013 pokračoval projekt Stolpersteine na Slovensku ukladaním kameňov na 4 miestach:
Uloženie troch kameňov Stolpersteine v pondelok 22. 7. 2013 o 10:30 v Banskej Bystrici pred Evanjelickým a.v. farským úradom na Lazovnej ulici 40 a následne pred Vilou Dominika Skuteckého na Hornej ulici 55.
Kameň na Lazovnej bol položený na pamiatku Jána Bakossa, evanjelického farára, ktorý zachraňoval prenasledovaných Židov.
Kamene na Hornej budú pripomínať lekára Ferdinanda Karvaša a jeho manželku Karolu, dcéru maliara Dominika Skuteckého a matku spisovateľa Petra Karvaša. Stredoslovenská galéria po ukladaní sprístupnila expozíciu vo Vile Dominika Skuteckého.
Kamene ukladal autor projektu Stolpersteine, Gunter Demnig z Nemecka, za účasti primátora mesta Banská Bystrica Petra Gogolu.
Uloženie piatich kameňov Stolpersteine pre rodinu Sternlichtovcov v pondelok 22. 7. 2013 o 16:00 v Haliči (pri Lučenci).
Uloženie deviatich kameňov Stolpersteine pre rodiny Gellértovcov a Preiszovcov v utorok 23. 7. 2013 od 11:00 v Prešove na Hlavnej 50 a Sabinovskej 15.
Uloženie šiestich kameňov Stolpersteine pre rodinu Paszternákovcov a rabína Dr. Waldmanna v piatok 26. 7. 2013 v Komárne od 12:00.
----- ------- -----
V októbri 2012 sa Slovensko pridalo k európskemu projektu Stolpersteine.
V stredu 31. 10. 2012 dopoludnia sme uložili tri kamene v Brezne pred domom na Námestí gen. M. R. Štefánika 49. Účastníci ukladania si následne v Horehronskom múzeu pozreli krátku prezentáciu o židovskej kultúre v Brezne.
Popoludní sme uložili štyri kamene v Banskej Bystrici – pred domom na Dolnej ulici 27 a následne pred domom na Námestí SNP 21.
Kamene v Brezne pripomínajú pamiatku rodiny Huga Mittelmanna, známeho obchodníka s lahôdkami a výrobcu bryndze.
Kamene v Banskej Bystrici pripomínajú pamiatku Ernesta Šeböka, známeho bystrického obchodníka, športovca a mecenáša športu (zakladateľa hokejového a krasokorčuliarskeho oddielu v meste) a pamiatku rodiny Kemeovej – majiteľov známej galantérie U Kemov na hlavnom námestí.
Stolpersteine ukladal ich autor, nemecký umelec Gunter Demnig, za účasti primátorov Brezna Jaroslava Demiana a Banskej Bystrice Petra Gogolu. Kamene budú trvale pripomínať tragický osud občanov miest, ktorých vládnuci režim počas 2. svetovej vojny deportoval mimo svojho územia a platil za ich vraždenie.
Za finančnú podporu ďakujeme Mestu Banská Bystrica.
----- ------- -----